اگر این نشانه ها را دارید لازم نیست در هیچ برنامه شتابدهی شرکت کنید … قسمت 2 از 4

محسن 15 جولای 2016 0

یاد آوری

در مطلب قبلی به این موضوع اشاره کردیم که در صورت داشتن ایده تایید شده در بازار،ارتباطات موثر و تیم کار ی منسجم شما نشانه های اولیه برای اینکه در یک شتابدهنده حضور پیدا نکنید را دارید .در این بخش  به مبحث  mentoring و برداشت ها ی رایج و واقعیت های موجود در این خصوص میپردازیم .اینکه در یک شتابدهنده چه چیز هایی ارائه میشود و چه چیزهایی نه و اگر به دنبال کدام ها هستید نباید به شتابدهنده بروید .

منتورینگ  چیست ؟

واژه منتور بارها به گوش ما خورده است و این شناخت واژگانی را بتید مدیون حمید رضا احمدی و تیم برگزار کننده استارتاپ ویکند های ایران بدانیم . اما واقعا منتور کیست و عبارت دقیق مترادف آن در فارسی چیست و این فرد باید چه خصوصیاتی داشته باشد ؟

این واژه در ادبیات این روزهای رویداد های مختلف با عنوان مربی یاد میشود و فرایندش را مربی گری نام نهاده اند اما واقعیت این است که مربی گری(coaching) با  ( mentoring)  تفاوت های اساسی و بنیادین دارد.  در انگلیسی میانه، واژه “coche” به معنای “واگن یا کالسکه” بوده و ترجمه تحت الفظی “coach” (مربی)، وسیله ای است که یک شخص یا گروهی از افراد را از یک مکان به مقصد مطلوب می رساند.در مربی گری فردی با تجربه  وظیفه هدایت، حمایت، تشویق، ایجاد انگیزه و الهام بخشی به افراد را به عهده میگرد و و قت زیادی را با افراد میگذارد و همه چیز افراد در اختیار اوست و حتی خورد و خوراک و نحوه عملکرد و غیره نیز با تصمیم او انجام میشود .

مربی فردی است که بر اساس دانش و تجربه خود شرایط را به گونه ای فراهم میکند که فرد یا تیم  در مسیر رسیدن به هدف قرار میگرد یعنی به گونه ای  این مربی است که بخشی از عملیات اجرایی برای به هدف رسیدن تیم را انجام می دهد و بنابر این زمان زیادی را با فرد یا تیم می گذراند .فرد مربی باید با شخصیت خود به افراد بقبولاند که رهبر است و با سوابق خودش این امر را تایید کند و وبقیه را وادار به اطلاعت کند افرادی که در یک تیم و یا تحت نظر مربی هستند اگر کار ی خلاف خواسته او انجام دهند با تنبیه مواجه میشوند و طرد میشوند و نمونه بارز این امر مربیان تیم های ورزشی هستند .با این اوصاف چیزی که در رویداد های کارآفرینی می بینید  و یا در شتابدهنده ها با آنها مواجه می شوید را میتوانید با تعریف مربی مقایسه کنید .

 اگر به دنبال همیچین فردی میگردید مطمئنا او را در شتابدهنده ها نخواهید یافت چون کار شتابدهنده ها این نیست که برای شما کار COACHING را انجام بدهند.پس اگر به این نوع خدمات نیاز دارید نیاز نیست به شتابدهنده بیایید.باید به دنبال شخصی باشید که این خدمات را به شما بدهد و البته او را واقعا قبول داشته باشید و مانند یک تیم فوتبال کاملا خود و تیمتان را در اختیار او قرار دهید تا به هدف برسید .

پس منتور کیست  و منتورینگ چیست ؟

چیزی که در یک شتابدهنده رخ میدهد با آن چیزی که اغلب تصور داریم و دوست داریم باشد بسیار متفاوت است .این تفاوت  ناشی از اشتباه در به کار گیری ترجمه فارسی عبارت mentoring است اشتباهی که منتور را با مربی یکسان در نظر گرفته است .

اما قبل از اینکه بحث منتور را تشریح کنیم  بگذارید دو  نقش  هم که این روز ها با منتور اشتباه گرفته میشود را تشریح کنیم .دو نقش مدرس و مشاور نقش هایی که گاه با حضور این افراد در برنامه های مختلف مرتبط با کسب و کار های استارتاپی موجب سردرگمی افراد میشود. مدرس ها در حقیقت کسانی هستند که در دانشگاه مباحث مختلف مرتبط با حوزه کسب و کار را خوانده اند و به صورت تئوری میتوانند اصول را به شما منتقل کنند .این افراد در حقیقت مثال بارز  عبارت “کارمند”  هستند کسانی هستند که وقت خود را برای ارائه دانش در دانشگاهها ،رویداد ها و غیره عرضه میکنند در حقیقت این افراد می توانند به صورت نظری علوم مرتبط را به شما آموزش دهند و هیچ تجربه عملی در این خصوص ندارند و خودشان صاحب کسب و کاری نیستند .فقط انتقال دانش ..همین !!

 نقش دیگری که زیاد با آنها مواجه میشویم مشاوران هستند.،مشاوران  کسب و کار افرادی هستند که می توانند در یک مورد خاص به شما کمک کنند چون در آن مورد خاص عملا تجربه دارند اما  نمیتوانند در ایجاد یک نظام دقیق رسیدن به هدف به شما کمک کنند مثلا شما می توانید از یک دستفروش که هیچ سوادی ندارد در مورد اینکه دقیقا چه جایی را می توانید برای دستفروشی انتخاب کنید که فروش خوبی داشته  باشید مشاوره بگیرید اما دیگر نمی توانید از او در مورد اینکه  مثلا چطور زنجیره تامین خود را برنامه ریزی کنید مشاوره بگیرید .پس مشاوره موردی است و ربطی هم به سواد دانشگاهی ندارد . باید دقت کنیم که برای  مربی (Coach) چگونگی دستیابی فرد به موقعیت فعلی اهمیت ندارد، آنچه مهم است، خواسته او برای آینده می‌باشد اما  مشاور بر اساس مجموعه‌ای از معلومات، به ارائه توصیه برای موقعیت فعلی تیم یا  فرد می‌پردازد .

این دو نقش هم متعدد به کار میرود در شتابدهنده ها هر دوی این نقش ها در موارد مختلفی به کار گرفته میشود .مثلا مدرس ها برای شناساندن مفاهیم و دانش و مشاور ها در موراد محدود به کمک تیم های شتاب دهنده          می آیند و سعی میکنند مسیر را برای آنها هموار کنند.

پس تا الان مشخص شد که منتور نه مشاور است ،نه مدرس و نه حتی مربی …  پس اگر به دنبال این موارد هستید شاید بتوانید تنها مدرس ها و یا مشاور ها را آن هم به صورت محدود در شتابدهنده پیدا کنید . اما واقعا منتور کیست و چه میکند؟

در اسطوره شناسی یونان واژه منتور به شخصیت های مشاور و اندرزگو اطلاق میشد. منتور به فردی بزرگتر و باتجربه تر گفته می شود که افراد جوانتر از خویش  (منتی) را راهنمایی و حمایت می کند و نقش مشاور دارد. با بررسی منابع فارسی و رجوع به اسناد و کتب قدیمی و همانند سازی آنچه در منتورینگ رخ میدهد بتوان کلمه  مرشد را به عنوان  ترجمه دقیق منتور برگزید .در لغت نامه دهخدا مرشد به معنای راه راست نما ،هدایت کننده ،ارشاد کننده ،دلیل ،رهبر،راهنما و دستگیر تعریف شده است . دو نکته اساسی در خصوص مرشد وجود دارد اول انگیزه مرشد از ارشاد و دیگری نحوه ارتباط مرشد با تیم ها و افراد .

انگیزه مرشد معمولا انگیزه ای اخلاقی و از جنس ادای دین و رسیدن به نگرش عمیق است مرشد برای کاری که انجام میدهد حقوقی دریافت نمیکند و تنها با اینکار موجب رشد و تعالی خود میشود و احساس بهتری خواهد داشت .او سعی میکند تا دین خود به جامعه را ادا کند و  همانطور که خودش در ابتدای راه با اقتدا به مرشدی توانسته است مسیر سخت و پر از مشکلات را طی کند سعی میکند  تا  افرادی مانند خود بسازد و به آنها کمک کند تا  مسیر موفقیت را طی کنند . مرشد منابع درآمدی غیر از هدایت و راهنمایی دارد و این امر او را از مربی متمایز میکند .پس اگر کسی را دیدید که با انگیزه مالی و برای گرفتن حقوق اینکار را میکند باید مطمئن باشید که او مرشد (mentor) نیست .

نحوه ارتباط  مرشد با تیم ها و افرادی که آنها را هدایت و راهبری می کند نیز وجه دیگری است که باید به آن توجه کرد . رابطه مرشد و تیم ها رابطه ای از جنس پذیرش قلبی است نه پذیرش قانونی و تسلط فنی ، یک مربی به دلیل سابقه و تجربه زیاد بر تیم ها تسلط فنی دارد و به دلیل رابطه قانونی مربی با تیم ها و یا افراد ،آنها ملزم به تبعیت از او هستند . اما در خصوص  مرشد،تیم ها با او  این نوع رابطه را ندارند و او را به عنوان یک ملاک و چراغ راه قبول دارند و گفته های او را بدون چون و چرا می پذیرند . مرشد دید کلان ایجاد میکند و به روش ها و جزییات اشاره ای نمیکند و این مورد را به تیم ها واگذار میکند تا خود در این مسیر حرکت کنند . در حقیقت مرشد چرایی و فلسفه  ماهیگیری را به شما یاد  میدهد  و اصراری ندارد از او در جزییات تبعیت کنید و اگر راه خود را بروید او تنبیهی برای شما در نظر نمیگیرد بجز اینکه ممکن است دیگر شما را نپذیرد و از همراهی با شما دوری کند .

جمع بندی

اگر تیم استارتاپی شما به دنبال مربی(با معنایی که گفته شد ) میگردد ،میتوان با احتمال نزدیک به 100 درصد گفت که چنین  فردی را در شتاب دهنده نخواهید یافت .مدرس و مشاورها را شاید بتوانید در شتاب دهنده بیابید . اما چیزی که باید در شتابدهنده به دنبال آن باشید مرشد است .پس یکی از چیز هایی که در انتخاب شتاب دهنده باید به آن دقت کنید مرشدی است که شما او را به عنوان یک راهبر قبول داشته  باشید تا فلسفه کسب و کار را به شما منتقل کند .

 

پاسخی بگذارید »

شما باید وارد شوید تا بتوانید کامنت بگذارید.