7 راز  ثروتمندترین زن ایران

محسن 6 آوریل 2015 2

محسن مولایی نسب

 اشاره :

در ایران حضور زنان در حوزه های مختلف کسب و کار مخصوصا حوزه هایی که بیشتر جنبه مردانه دارد بسیار جلب توجه میکند.علاوه بر این موفقیت زنان در این حوزه ها و درخشیدن آنها توجه بیشتری را به خود معطوف خواهد کرد،اما اینکه با ارزش آفرینی و کارآفرینی در حوزه ای خاص تبدیل به یک ستاره میلیاردر و ثروتمند شوید موجب میشود تا همه به دنبال راز های موفقیت و ثروتمندی  شما باشند. نوشته حاضر به رازهای ثروتمندی بانوی مولتی میلیاردر ایرانی میپردازد ….

تولد یک مولتی میلیاردر

فاطمه مقیمی در سال 1337 در یک خانواده فرهنگی به دنیا آمد !! او با تلاش و تجربه کسب کردن در صنف خود به موقعیت ممتازی دست یافت که باعث تعجب خیلی هاست .خانم مقیمی فارغ التحصیل رشته عمران است و ورودش به حوزه حمل و نقل کاملا اتفاقی بوده است .حوزه ای که نه با رشته تخصصی اش نه با محیط خانوادگی اش همخوانی نداشته است . خانم مقیمی به عنوان مترجم اسناد حمل بار در سال 1358 و اتفاقا درست بعد از تعطیلات نوروز!!! کارش را شروع کرد .محیط کار خاص و مردانه مقداری او را معذب کرده بود اما با تلاش و جدیت و مسولیت  پذیری موفق شد در مدت کوتاهی مسئول بخش مهمی از شرکت شود. کارها خوب پیش میرفت که ناگهان مولتی میلیاردر آینده ایران با چالشی جدی مواجه شد .یک روز صبح که او وارد شرکت شد با وکیل شرکت  ملاقات کرد که تعطیلی شرکت و تسویه حساب با همه کارکنان را اعلام کرد.او حسابی شوکه شد و در مقابل عمل انجام شده قرار گرفت و مجبور شد شرکت را ترک کند.فاطمه اما  این کار را دوست داشت و سعی کرد تا وارد شرکتی مشابه شود او با مراجعه به سندیکای شرکت های حمل و نقل و تکیه بر تجربیات خود در شغل قبلی به سرعت وارد شرکتی مشابه شد و در مدت کوتاهی مدیریت داخلی شرکت را عهده دار گردید.

moghimi

فاطمه مقیمی فعالیت مستقل خود را با تشویق همسرش در سال 1362 شروع کرد اما در ابتدای راه با مراحعه به مسئولین مربوطه با تمسخر مواجه شد که تقاضای یک زن برای موسسه حمل و نقل بین المللی را کاری نشدنی میدانستند.جالب است بدانید مسئول وقت وزارت بازرگانی در قبال درخواست او برای کارت بازرگانی گفته بود  بهتر است برود دبیر بشود و کارت بازرگانی برای زنان صادر نمیکنیم .اما او از پا ننشست  و یکسال به صورت مداوم کار را پیگیری کرد تا بالاخره در 21 آبان ماه 1363 توانست به عنوان اولین مدیر عامل زن شرکت های حمل و نقل در ایران کارش را شروع کند.

این شروع بخش پر تلاش داستان فاطمه مقیمی است ، او از يك اتاق شروع كرد، در دفتر كار همسرش اتاقي به او اختصاص داده شد كه فعاليت خود را آغاز كند، يك منشي استخدام كرد و از آبدارچي و تحصيل دار مشترك شركت همسرش استفاده نمود.سفرهاي بين شهري آغاز شد و نسبت به احداث نمايندگي در كليه مرزهاي ورودي و خروجي كشور و همچنين شهرهاي بزرگ كه بخصوص گمرك مرزي داشتند اقدام نمود.او اکنون 34 سال سابقه پشت سر خود دارد و ثروتمند ترین زن ایران است  شاید بتوان از دل حرف هایش راز های مولتی میلیاردر شدنش را اینگونه  خلاصه کرد :

راز اول  :عاشق باشید

مقیمی در طول دوره کاری خود با مشکلات  و موانع زیادی روبرو شده است و البته شرایطش به عنوان یک همسر و یک مادر هم موانع طبیعی زیادی از جمله فرزند و خانه و خانواده را برای کارش ایجاد کرده است اما او هیچ کدام از اینها را بهانه نکرده تا دست از تلاش بکشد چرا که او عاشق کارش بوده است . شیرین ترین خاطره او به گفته خودش زمان هایی ایجاد میشود که کامیون های حامل بارش به مقصد میرسند و مشتریان راضی اند . او برای انجام فعالیت های کسب وکارش ساعت ها زمان صرف میکند ، به شهر های دور سفر میکند و شبانه روز در حال بررسی وضعیت است تا کارش را به  بهترین وضع انجام دهد این امر تنها برای کسانی مقدور است که عاشق کارشان باشند.پس به دنبال کاری بروید که عاشقش باشید.

راز دوم : محکم باشید

 خانم مقیمی در مصاحبه های متعددی یکی از راز های موفقیت خود را محکم بودن در عمل و اراده  ذکرکرده است . به نظر ایشان محکم بودن حاکی از عزم و اراده درونی هر فرد است. ثروتمند ترین زن ایران در طول بیش از سه دهه  فعالیت خود در اين صنف با ناهنجاري‌ها، كشمكش‌ها، تهديدها و برخوردها و مانع‌ها و مانع‌‌تراشي‌های بیشماری روبرو بوده است اما همواره  این را به خود نهیب زده است که محکم بمان و اراده ات را قوی کن. او با تکیه به اراده قوی خود توانسته است امروز در بالای لیست  کارآفرینان برتر ایران قرار بگیرد .

راز سوم : مسئولیت پذیر باشید

فاطمه مقیمی در سال های فعالیتش بارها با مشکل سرقت ، آتش سوزی ، از بین رفتن محموله و غیره مواجه شد و درمواردی هم اصلا پوشش بیمه ای متناسب با  محموله را نداشته است اما هر بار با پذیرش مسئولیت خود خسارات صاحبان بار و مشتریان را جبران کرد و اینگونه بود که مشتری های وفادار او همچنان با او کار میکنند. او  بارها با فوت و تصادف منجر به مرگ رانندگان خود مواجه شد،  اما هر بار با پذیرفتن مسئولیت سرپرستی خانواده های  بر جای مانده از رانندگان موجب شد تا پرسنلی وفادار برای خود بسازد پرسنلی که حاضرند برای مقیمی بجنگند.مسئولیت پذیری در قبال کسب و کار ،مشتریان و پرسنل راز مهمی در موفقیت است .

راز چهارم :جسور و با برنامه باشید

ثروتمند ترین زن ایران وارد حوزه ای از کار شد که در ابتدای کار برای خیلی ها قابل تصور نبود اما او با جسارت و پشتکار توانست با استفاده از پشتوانه و حمایت های قانونی و یافتن مسیر درست مجوز های لازم را بگیرد .او مرز شکن بود و اولین زنی است که وارد حوزه حمل و نقل در ایران شد.او با عث شد نگاه جامعه به زنان تغییر کند و تفکیک جنسیتی در بخشی از کار که زمانی مردانه شمرده میشد از بین برود.او در مقابل تفکر سنتی جسارت به خرج داد و این امر موجب شد در میان هم صنف های خود ستاره شود.

مقیمی برنامه ریزی را یکی از پایه های موفقیت میداند .برای هر کاری مخصوصا کارهای بزرگش به خوبی برنامه ریزی میکند و از این طریق میتواند فعالیت هایش را مدیریت نماید .با برنامه ریزی میتوانید کارهای مهم موجود در مسیر کار را اولویت بندی کنید و با اختصاص وقتتان به آن بخش از کارهایتان که بیشترین اثر را بر پیشرفت شما دارند مسیر موفقیت و ثروت را سریعتر بپیمایید.

راز پنجم :تجربه کسب کنید بعد کار خودتان را راه بیندازید

فاطمه مقیمی قبل از شروع به کار شخصی خودش 5 سال در صنف حمل و نقل بین المللی فعالیت کرد و در بخش های مختلف این شغل تجربه کسب نمود. او با انواع سندهای حمل و نقل در بخش ترجمه در دوسال اول فعالیت خود ، با مدیریت رانندگان در دو سال دوم فعالیت خود و با مدیریت داخلی یک شرکت حمل و نقل در سال آخر فعالیت خود به خوبی آشنا شد و با تکیه بر این تجربیات کار خود را آغاز کرد .با تکیه بر این تجربه و شناخت شبکه گسترده ای از ارائه کنندگان خدمات (رانندگان) و مشتریان (صاحبان بار) مقیمی توانست بعد از راه اندازی کسب و کار خودش به سرعت رشد کند و نقاط ضعف و مشکلات شرکت های دیگر را خوب مطالعه کرده و پوشش دهد .

راز ششم : نوآور باشید

بعد از کسب تجربه باید بتوانید در کسب و کاری که مشغول هستید ویا ایده ای که تازه به ذهنتان خطور کرده است نوآوری و خلاقیت داشته باشید. مقیمی در کسب  کاری که آن را مدیریت میکند  همواره به دنبال راه جدید، کار جدید، ایده و فکر جدید، نحوه حضور در بازارهای بین‌المللی، نحوه سرویس‌دهی حتی به مجموعه تحت پوشش خود است .

راز هفتم :یادبگیرید و یاد بدهید

بانوی مولتی میلیاردر ایران فارغ التحصیل رشته عمران است او با بهره گیری از توانمندی خود در حوزه زبان انگلیسی وارد کار شد و همواره یک فرد یادگیرنده بوده است او درابتدای کار خود نحوه کار با  همه اسناد تجاری و حمل بار را فرا گرفت و در ادامه و بعد از راه اندازی کسب و کار خودش مدیریت حمل و نقل را به عنوان رشته برای ادامه تحصیل برگزید تا در حوزه کار خودش دانش کافی را داشته باشد و با علم روز دنیا همراه باشد .از سوی دیگر مقیمی به عنوان یک رکن اساسی شروع به آموزش نیروی کار خود کرده است و همواره آنها را در بالاترین سطح دانش در خصوص حوزه تخصصی خود نگه میدارد . این امر کمک میکند تا او مجموعه ای وفادار و نوآور داشته باشد .

نظر شما چیست ؟

2 دیدگاه »

  1. الهام 6 آوریل 2015 در 11:35 ب.ظ -

    با وجود اینکه داستان زندگی این کارآفرین موفق را قبلا خونده بودم اما نکاتی که از بطن این داستان در اومده بودن جالب و آموزنده بودند.

  2. محمدمهدی 9 آوریل 2015 در 3:58 ب.ظ -

    سلام . سپاس..

پاسخی بگذارید »

شما باید وارد شوید تا بتوانید کامنت بگذارید.