4 راز برای موفقیت در فروشگاههای الکترونیک

mit2332148 23 سپتامبر 2014 0

4 راز برای موفقیت در فروشگاههای الکترونیک

محسن مولایی نسب

امروزه راه اندازی یک فروشگاه آنلاین  کار سختی نیست و استقلال ناشی از این کسب و کار میتواند بسیار شیرین باشد .اما همین سهولت و جذابیت باعث میشود تا تعداد رقبا در این حوزه زیاد باشد و  باقی ماندن در رقابت برای صاحبان این کسب و کار ها سخت تر شود.به همین دلیل بسیاری از صاحبان این فروشگاهها سعی میکنند تا در بازار های بزرگ  فعالیت کنند حتی اگر این فعالیت به معنای کاهش حاشیه سود و یا از دست رفتن کنترل بر این بازار ها باشد .در این  نوشته ضمن بررسی نظرات خبرگان در حوزه فروشگاه ها ی الکترونیک خرده فروشی تجربه  آنها در  فروشگاههای آنلاین مورد بررسی قرار گرفته است .خروجی این بررسی 4  نکته کلیدی برای موفقیت در این حوزه برای کارآفرینان  حوزه تجارت الکترونیک است .

cropped-e-commerce-management-banner

راز اول : راهبردی رفتار کنید

شما باید بتوانید  شاخص های کلیدی کسب و کار آنلاین تان را شناسایی کنید و آنها را در دست بگیرید . در مفهوم ساده مسائلی راهبردی هستند که بخش عمده ای از منابع و فعالیت های شما در کسب و کارتان را به خود اختصاص میدهند و هر گونه خلل درآنها میتواند موفقیت شما را تحت شعاع قرار دهد . مثلا اگر شما پلت فرم های آماده را مورد استفاده قرار میدهید  آسیب رسیدن به این پلت فرم ها و یا قطع شدن پشتیبانی میتواند حیات کسب و کارتان را با خطر مواجه کند .بنابر این استفاده از پلت فرم های ویژه خودتان و یا برنامه ریزی برای مهاجرت به موقع از پلت فرم های آماده همزمان و متناسب با رشد فعالیت هایتان میتواند یکی از اصول راهبردی شما باشد .همچنین تمرکز بر شاخص های کلیدی و راهبردی هم بسیار مهم است . به عنوان مثال اگر شاخص های کلیدی شما فروش باشد شما باید در پایان هر روز برنامه دقیقی برای رسیدن به میزان معینی از فروش را پیگیری کنید حتی اگر رسیدن به این میزان فروش به قیمت از دست رفتن بخشی از سود شما باشد .توجه به اصولی مانند تولید محتوای مناسب تر برای سایتتان و یا ارائه توصیف های بهتر از محصولاتی که در سایت ارائه شده اند و فعالیت های این گونه میتواند شما را از رقبایتان متمایز کند . بنابر این لازم است راهبرد های اساسی کسب و کارتان را شناسایی کنید و برای آنها  برنامه دقیق و روزانه داشته باشید .همچنین دقت و رصد مداوم فعالیت های رقبا میتواند شما را در ارائه محصول بهتر و یا خدمات جذاب تر به مشتریان یاری کند .

 

راز دوم :اطلاعات مشتری را به چشم معدن طلا نگاه کنید

بسیاری از تازه وارد ها و کارآفرینانی که وارد فضای کسب و کار های آنلاین میشوند به این نکته دقت نمیکنند که اطلاعات مشتریان  میتواند کسب و کار آنها را دگرگون کند . بسیاری از فروشگاههای آنلاین به دریافت اطلاعات محدود شامل اطلاعات پستی  مشتریان بسنده میکنند و این امر موجب بروز مشکل و عدم داشتن اطلاعات دقیق برای برنامه های تبلیغاتی  و فروش های هدفمند آینده در کسب و کار میشود .کارآفرینان حوزه تجارت الکترونیک میتوانند  با استفاده از اطلاعات دقیق و یا برنامه های خاص جمع آوری دلخواه اطلاعات و تکمیل پروفایل ها و برنامه های تشویقی و مسابقات هدفمند اطلاعات دقیقی از رفتار مشتریان خود و علایق آنها جمع آوری کرده و در مواقع لزوم مورد استفاده قرار دهند .

راز سوم : خودتان را به کار و یا محصول خاصی شهره کنید

بسیاری از کارآفرینان سعی میکنند تا  فعالیت های متفاوتی را انجام دهند این امر منجر به این موضوع میشود که نمیتوان آنها را با اسم مشخصی شناخت  به این معنی که اگر از مشتریان آنها بپرسید که این گروه و این فروشگاه آنلاین دقیقا چه چیزی را با چه کیفیتی میفروشد نمیتوانند جواب مشخصی به شما بدهند . برای این موضوع باید  گروههای محصولی که درآنها فعالیت میکنید ، دسته های خدمات ارائه شده از سوی شما در زیر یک نام تجاری و یک شخصیت مشخص همراه با محتوای اختصاصی شما ایجاد شود تا مردم شما را دقیقا بشناسند و بدانند که شما دقیقا چه کاری را انجام  میدهید. به عبارتی همه کاره  هیچ کار نباشید .ما باید بتوانید در حوزه کاریتان ارزش افزوده های جدیدی را ایجاد کنید و نسبت به رقبایتان ارائه نمایید . با مشخص شدن حوزه کاری میتوانید این ارزش ها را ایجاد و مدیریت کنید و آنها را توسعه دهید .

راز چهارم :انتخاب گر باشید

برای عرضه محصولات خود و یا انتشار اخبار کسب و کارتان باید انتخابی عمل کنید و ار کانال ها ی توزیع و یا رسانه  هایی در خور  جایگاه برندتان استفاده کنید . به عنوان مثال گوچی و یا  برند های معروف در این سطح هیچگاه از کانال های توزیع ارزان قیمت برای رساندن اخبار، محصولات و خدمات خود به مشتریان بهره نمیبرند چرا که این کار باعث افول و تحقیر نام تجاری شان میشود .باید توجه داشته باشید که اگرچه شبکه اینترنت و بازار بازگ ایجاد شده توسط آن میتواند میلیون ها بیننده برای شما فراهم کند اما همه آنها مشتریان واقعی شما نیستند .شناخت محل مناسب برای ارائه محصول و یا خدمت و انتشار اخبار از وظایف  صاحبان کسب و کار است .

پاسخی بگذارید »

شما باید وارد شوید تا بتوانید کامنت بگذارید.