نقش مدیریت دانش در نوآوری

محسن 24 آگوست 2015 0
محسن مولایی نسب

اشاره

ایران از نظر نواوری در جهان دربین 143 کشور در جایگاه 120 قرار گرفته است .بسیاری از تحقیقات در حوزه نوارزش آفرینی(کارآفرینی) نشان میدهد ارتباط بسیار عمیقی بین نوآوری با مدیریت دانش وجود دارد .در حقیقت نوآوری زاییده انباشته شدن تجربه و دانش در یک حوزه و درک عمیق  آن حوزه است .مدیریت دانش کمک میکند تا تجربه های قبلی به صورت مدون و مشخص در هر حوزه به نسل های بعدی منتقل شود و این امر موجب شناخت دقیق حوزه و کاستی ها و خلل های موجود درآن میگردد.

این نوشته به بررسی روند مدیریت دانش و ارتباط آن با نوآوری در یک کسب و کار میپردازد  و در ادامه آن ابزاری بسیار مفید برای مدیریت دانش  در مجموعه های نوپا ارائه میشود که میتواند به اکتساب دانش ،تسهیم دانش و نوآوری در کسب و کار منجر شود.

مقدمه

تحولات و تغییرات شگرف درفناوری ها و سرعت تغییر در جامعه امروزی موجب توجه جدی سرمایه گذاران به  کسب و کارهایی شده است که بر عمق بخشیدن به اطلاعات و توجه به مشارکت نیروی انســـانی خلاق و دانش گرا به جای نیروی انسانی عملکردی متمرکز شده اند .

کسب و کارهای استارتاپی با دنیایی از عدم قطعیت و عدم اطمینان مواجه هستند که جز با تکیه بر دانش قبلی امکان رویارویی و عبور موفق از آنها وجود ندارد . استفاده از ابزاری به نام دانش برای رویارویی و مقابله با عوامل عدم اطمینان، حفظ موقعیت و ایجاد خلاقیت و نوآوری جهت گسترش عرصه رقابتی خود برآید. در این راستا به کارگیری دانش در ابعاد مختلف آن به عنوان محرکی اساسی در موفقیت فرایند نوآوری، تاثیر قابل ملاحظه ای در کارایی شرکتهای استارتاپی خواهد داشت.

 

 دانش و انواع آن

پيچيدگي مفهوم دانش باعث شده است كه ديدگاه هاي مختلفي در خصوص آن شكل بگيرد اما دربین این دیدگاهها نقطه اشتراک این است که  دانش فراتر از داده ها و اطلاعات است و اكثر مردم به طور شهودي فكر مي كنند كه دانش وسيع تر ، عميق تر و غني تر از داده ها و اطلاعات است. مردم معمولا هنگام گفت و گو درباره صاحبان دانش ، تصويركساني را ارائه مي دهند كه در زمينه اي خاص داراي اطلاعاتي زياد ، عميق و قابل اعتماد هستند.

هر کسب و کار نوپا در حوزه ارزش پیشنهادی خود نیازمند فعالیت های کلیدی و روش هایی برای ارتباط با مشتریان و ذینفعان و  توزیع و تامین منابع و محصولاتاست  که تنها میتواند با جمع آوری دقیق دانش در آن حوزه از دوباره کاری و صرف هزینه های آزمون  و خطا جلوگیری کند . مديريت دانش فرايندي است كه در محيط پيرامون و درون  استارتاپ  به امر توليد ، جمع آوري و كسب دانش و ذخيره سازي آن ، توزيع دانش  و تشويق  اعضای تیم استارتاپی به سهيم كردن دانش خود با ديگران پرداخته و نحوه به كار گيري و به روز درآوردن دانش موجود را جهت  ارائه ارزش پیشنهادی به مشتریان  تسهيل مي نمايد .دانش به دو نوع دانش ضمنی و صریح تقسیم میشود.

 1. -دانش صریح :دانشی نظام مند و رسمی که قابل انتقال است.
 2. -دانش ضمنی :معمولا بوسیله یک فرد نگهداری می شود و نتیجه تجربه خود اوست. (انتظاری,1385)

نوآوری دانش پایه

برای راه اندازی نوآوری بر اساس  دانش قبلی در گام اول باید مشخص کنید که دقیقا چه منافعی را انتظار دارید در گام بعدی شما باید مشخص کنید که چه نوعی از دانش شما را به آن اهداف میرساند .یک مسیر پیشنهادی برای اقدام در این خصوص با استفاده از ابزار نقشه دانش به شرح زیر است .

 1. گام اول: مشخص کردن منافع مورد انتظار
 2. گام دوم :مشخص کردن دانش مورد نیاز
 3. گام سوم :مشخص کردن مشتری دانش
 4. گام چهارم :ترویج و تبلیغ دانش
 5. گام پنجم :به دست اوردن دانش موجود
 6. گام ششم :شناسایی دارنده های دانش
 7. گام هفتم :کاوش و داده کاوی در دانش
 8. گام هشتم :مشخص کردن راههای ارائه
 9. گام نهم :رتبه بندی دانش
 10. گام دهم :ایجاد روش های پرس جو و انتقال
 11. گام یازدهم :تعیین تشویق های به اشتراک گذاری دانش
 12. گام دوازدهم : شناسایی هزینه های توسعه و تسهیم دانش

KM-innovazione-300x215

پاسخی بگذارید »

شما باید وارد شوید تا بتوانید کامنت بگذارید.