معرفی استارتاپ در 3 دقیقه !

محسن 23 آوریل 2015 0

محسن مولایی نسب

 اشاره :

معرفی کردن ایده و کسب و کار استارتاپی یکی از دغدغه های اصلی اینگونه تیم هاست .چه بگوییم؟ چگونه بگویییم ؟ چه زمانی بگوییم ؟ اینها سوالاتی است که قبل از یک ارائه در ذهن صاحبان کسب و کارهای نوپا و حتی مسولین تیم های توسعه ایده در سیازمان های بزرگ برای جلب حمایت سرمایه گذاران از خود میپرسند .این نوشته در مورد نحوه ارائه یک ایده کسب و کاری است در زمان کوتاه .

زمان طلایی

زمان طلایی

 1- کم گوی و گزیده گوی چون در

همه ما این ضرب المثل را بارها و بارها شنیده ایم .کوتاه و موثر صحبت کنید .زیاده گویی و پر حرفی با محتوای کم تنها شما را از هدفتان دور میکند . پس اولین اصل برای تنظیم معرفی همین است کوتاه و مفید صحبت کنید .در کنار صحبت بر روی محصول  متمرکز شوید نه بر روی آمال و آرزوهایتان همان محصول اولیه ای که مشتری حاضر است برای آن پول بدهد و یا پول داده است تا آن را داشته باشد را به روی صحنه بیاورید و روی آن تمرکز کنید و از خصوصیاتش بگویید.یک چیز ملموس ارائه کنید .چیزی که کار کند .نمونه خیلی بارز این مثال ارائه های استیو جابز است . ویدئو یکی از این ارائه ها را میتوانید در کانال پرش ببینید .

 2- شیرین سخن باشید

از توانایی های خود برای جذاب تر کردن معرفی محصول استفاده کنید . همه ما از داستان لذت می بریم. داستانها می توانند احساسات ما را برانگیزند، ما را به تفکر وادارند و حتی رفتارهای ما را تغییر بدهند. به همین دلیل است که از دیرباز داستان  گویی یکی از روش های انتقال اطلاعات بوده است . نمونه های این موضوع را میتوان در کتاب های مولوی ، سعدی و دیگران دید. همه انسانها از گوش دادن به داستان ها لذت میبرند و با استفاده از این روش  شما میتوانید سخت ترین مطالب را به مخاطب منتقل کنید .یادتان باشد اسلاید های شما فقط باید حاوی معرفی تیم کاری  و تایید هایی از جامعه هدفتان باشد تا بتوانید این اطلاعات را منتقل کنید همین و بس!

 3- اسب تان را زین کنید و حاضر باشید

سوالات یکی از بخش های مهم  ذهن هر سرمایه گذاری است که اگر به کار شما در مرحله اول جذب شد باید آماده باشید تا به آنها جواب بدهید .بر اساس آمار در جلسات ارائه این سوالات مطرح میشوند:

1-شما چه مسئله ای را حل کردید ؟

2-مشتری شما کیه ؟

3-چطور این محصول رو به بازار عرضه میکنید و چطور اون رو میفروشید ؟

4-چطور این محصول منحصر به فر میمونه ؟ آیا من میتونم اون رو کپی کنم ؟

5-فرصت های موجود در بازار کدام ها هستند ؟

6- آیا شما مسیر رو برای ورود به بازار روشن و قابل قبول میدونید ؟

اینها سوالاتی است که احتمال پرسیدنشان بسیار بالاست و مدام تکرار میشود پس از اهمین الان جوابهایتان را اماده کنید .عجله نکنید و به سوالات دقیق پاسخ دهید .

 

  نظر شما چیه ؟ تجربه های خودتون رو از ارائه با ما درمیان بگذارید ؟

پاسخی بگذارید »

شما باید وارد شوید تا بتوانید کامنت بگذارید.