سهام وستینگ (vesting equity) چیست و چه کاربردی در استارتاپ ها دارد ؟

محسن 10 آوریل 2016 0

راه انداختن یک استارتاپ کار بسیار زمان گیر و مشکلی است که با پذیرش انواع ریسک ها همراه است . این کار معمولا با پیدا کردن چند هم بناینگذار خوب از محیط دانشگاه و یا از بین همکاران  میتواند ساده تر شود . اما نکته مهم این است که چطور مطمئن شویم که همراهان ما تا زمانی که شرکت  موانع مسیر را پشت سر بگذارند با ما همراه هستند و در  میانه مسیر از ما جدا نمیشوند؟

در حقیقت باید راهی پیدا کنیم که در مقابل خروج نا گهانی اعضا و ادعای بعدی آنها در خصوص مشارکت در نتایج کار خودمان را حفاظت کنیم . راهکار این مسئله ابزاری است به نام سهام وستینگ (vesting equity) در این نوع ابزار دارنده سهم بر اساس زمانی که همراه شماست میتواند در شرکت سهام داشته باشد . در حقیقت افراد در ازای زمانی که همراه شما هستند میتوانند در منافع ادعای مالکیت کنند  . قاعده این ابزار به این صورت است که افراد به ازای هر ماه کارکرد 1/48 (یک چهل و هشتم  ) از سهام را مالک میشوند . این چهل و هشت از جمع  ماه های 4 سال به وجود آماده  است . یعنی اگر یک نفر به مدت 48 ماه تمام یا چهارسال به عنوان هم بنیان گذار با شما همراه بود میتواند کل سهامی که به او اختصاص یافته است را دریافت کند .البته یک تبصره جالب هم این ابزار دارد  و آن هم این است که اگر افراد در سال اول از تیم جدا شوند هیچ سهامی به آنها تعلق نمیگرد مگر اینکه 12 ماه کامل یا تا پایان روز 366 ام با تیم همراه باشند که در این صورت میتواند 0.25 درصد سهامی که  در ابتدا توافق کرده است را دریافت کند .

مثال: اگر  علی و حسین استارتاپی را راه بنیدازند و توافق کنند هر کدام 50 درصد سهم را دارند و علی در ماه 11 ام از استارتاپ جدا شود و حسین  در ماه های بعد استارتاپ را 1 میلیارد تومان بفروشد به علی هیچ پولی تعلق نمیگیرد . اما اگر علی در پایان روز 366 ام از استارتاپ جدا شد میتوان یک چهارم 50 درصد یعنی 12.5 درصد از یک میلیارد تومان را طلب کند . به همین ترتیب تا پایان سال 4 به ازای هر ماه کارکرد 1/48 (یک چهل و هشتم  ) سهام توافق شده در حساب دارنده سهم ذخیره میشود  بعد از پایان این مدت عملا  او صاحب کل سهامی است که از اول توافق شده . یعنی اگر علی تا پایان سال 4 بماند میتواند 50 درصد سهام  کل استارتاپ را داشته باشد .

پیشنهاد میشه همون اول کار در یک توافق رسمی و یا غیر رسمی این مورد رو مکتوب کنید .

پاسخی بگذارید »

شما باید وارد شوید تا بتوانید کامنت بگذارید.