گزارش آسیب شناسی رویدادهای حوزه استارتاپ ها در ایران (جمع بندی و تحلیل)

محسن مولایی نسب 20 ژوئن 2015 0
در سری مقالات آسیب شناسی رویدادهای حوزه استارتاپ ها در ایران به آسیب شناسی استارتاپ ویکند، ماشین استارتاپ ناب، استارتاپ گرایند، همفکر و استارتاپ اسپارک پرداختیم، حال وقت آن رسیده که به یک جمع بندی برسیم.

جمع بندی و تحلیل

جامعه ایران در بخش‌های مختلفش همواره از نوعی مد گرایی و توجه به آنچه در جوامع دنیا به روز است رنج می‌برده است. ش.اهد این مد گرایی را می‌توانید در سطوح مختلف جامعه مشاهده کنید. این موضوع مختص بخش خاصی از جامعه مثلا قشر مرفه یا قشر متوسط نیست این موضوع در تمام ابعاد جامعه و در فرهنگ آن ریشه دارد و می‌توان به وضوح آن را دید. این عارضه فرهنگی در حوزه کسب و کار هم به صورت‌های مختلف بروز و ظهور دارد به نحوی که با مد شدن یک حوزه خاص در کسب و کار تعداد زیادی از افراد به امید به دست آوردن درامد بیشتر و بهتر به این سمت گرایش می‌یابند و این دور و روند به صورت مدام تکرار می‌شود به نحوی که با ورود مد جدید و موضوع مورد توجه تازه دوباره موج جدیدی به راه می‌افتد و موضوع قبلی که روزی سوگلی حوزه کسب و کار بود به دست فراموشی سپرده شده و متروک می‌شود.

نتیجه این امر کوتاه مدت شدن حوزه‌های کسب و کار در ایران و در نتیجه عدم عمق یافتن اکوسیستم کارآفرینی ایران می شود. به نحوی که هیچ کدام از حوزه‌های کسب و کاری با انباشت سرمایه، تجربه و اعتبار همراه نمی‌شود و این گونه است که ما در جهان در حوزه‌های مختلف حرفی برای گفتن نداریم.برای درک مفهوم انباشت به وضعیت فرش ایران توجه کنید به دلیل حضور طولانی مدت ایران در این عرصه و تمرکز سرمایه و تجربه علیرغم تمام سومدیریت ها باز هم فرش دستباف ایران در جهان شناخته شده و ممتاز است .

نشانه‌های  مد گرایی و کوتاه مدتی اکوسیستم کارآفرینی در ایران را می‌توان در بخش‌های مختلف مشاهده کرد به عنوان مثال علیرغم سرمایه گذاری عظیم و توجه جدی صاحبان کسب و کار و سرمایه به حوزه الکترونیک و میکرو الکترونیک در سال‌های دهه 60،این صنعت نتوانست موفقیت چشمگیری را کسب کند حال آن که تقریبا همزمان با شروع این حوزه در ایران کشورهای دیگری نظیر تایوان،کره و چین نیز وارد این عرصه شدند که امروز ما به عنوان وارد کننده عمده قطعات و سیستم‌های الکترونیکی از همین کشورها شناخته می‌شویم.در حوزه فناوری‌های زیستی نیز باز همین رویداد اتفاق افتاد حجم عظیمی از توجه و سرمایه و توان فکری روی این حوزه کسب و کار متمرکز شد و در دوره کوتاهی همه خود را متخصص و فعال تجاری و اقتصادی این حوزه میدان ستد اما پس از مدتی و با ورود فناوری‌های دهان پر کن تر این حوزه نیز متروک شد و جز دستاوردهای کوچک تقریبا می‌توان گفت عملکرد تجاری مشخصی نداشته است. در حوزه فناوری اطلاعات این امر کاملا محسوس تر است این حوزه با عنوانی جذاب باعث شد تا در زمان ورودش به اکوسیستم سرو صدای زیادی به پا کند و رشد قارچ گونه شرکت‌ها باعث شده بود تا امیدواری در این زمینه پدید آید اما این فناوری نیز به سرنوشت فناوری‌های دیگر در پای مد گرایی فعالان اکوسیستم ایران و البته دولت و نهادهای سرمایه گذار قربانی شد. جالب است بدانید همزمان با ما کشور هندوستان برنامه‌هایی را برای حمایت از فناوری اطلاعات و ارتباطات پایه ریزی و اجرا کرد که نتیجه آن این است که امروز هند به عنوان یک سردمدار و قطب در این حوزه در دنیا شناخته شده است و اما ما هنوز در خصوص بدیهی‌ترین اصول و زیر ساخت‌های فناوری اطلاعات در کشور دچار مشکل هستیم.

امروز هم واژه کارآفرینی مد شده است و انواع برنامه‌ها و همایش‌ها و کارگاه‌ها و غیره در حول موضوع کارآفرینی برگزار می‌شود که باز هم نشان از هجوم به این بخش برای عقب نماندن از مد روز و غنیمت گرفتن بخشی از سفره پهن شده دارد.اما بررسی اکوسیستم کار آفرینی ایران نشان می‌دهد که شاخص‌های این اکوسیستم در وضعیت نامطلوبی است و برگزاری همایش و کارگاه و رویدادهای مختلف تنها می‌تواند موجب تهییج بخشی از جامعه و البته پر کردن جیب بخش محدود دیگر شود وگر نه به دلیل پراکندگی، بی برنامگی و هدفمند نبودن حتی نمی‌تواند در عمق بخشی به مفهوم کارآفرینی در جامعه موثر باشد.

به نظر می‌رسد فعالین واقعی این حوزه نیازمند همفکری و تجمیع توان برای افزایش سرمایه و تجربه هستند.چیزی که با توجه به فرهنگ تک روی و عارضه‌های جدی موجود در فرهنگ کار تیمی ایران بسیار دشوار به نظر می‌رسد.حداقل پیشنهادی که می‌توان به من دان به این حوزه کرد ان است که در انتخاب مسیر اول با مطالعه شروع کنند و این امر می‌تواند به آن‌ها در انتخاب درست برنامه‌ها و روش‌ها کمک کند.

پاسخی بگذارید »

شما باید وارد شوید تا بتوانید کامنت بگذارید.