انحصار یا رقابت مسئله  این است (بخش اول )

محسن 17 فوریه 2018 0

اشاره : استارتاپ ها نهال های نوپای کسب و کارند که با توجه روز افزون نسل جوان به این حوزه به سرعت در حال گسترش هستند اما آیا واقعا استارتاپ های ایرانی مفهوم استارتاپ را درک کرده اند یادر تلاش برای پولدار شدن هر روز خود را در باتلاقی شوم از رقابت فرو میبرند؟

 

جنون بادکنکی

سال های ابتدای دهه نود شمسی در ایران  را شاید بتوان با ابتدای دهه نود میلادی مقایسه کرد دوره ای که بعد از یک رکود و افت خیز شدید اقتصادی ناشی از سیاست های غلط دولت های نهم و دهم جامعه با روی کارآمدن دولت تازه به امید یک جهش و تغییر وضعیت به دنبال راه فراری برای عبور از رکود اقتصادی بود.رکودی که  بر بازارهای پر مخاطب و جذاب سال های قبل سایه افکنده بود.رشد سریع  تلفن های هوشمند ودسترسی به اینترنت با سرعت بالاتر و فضای باز ناشی از آن باعث شد تا مجالی برای بروز پدیده ای به نام کسب و کار اینترنتی فراهم شود. مجالی که در کشور های همسایه سالها بود ایجاد شده بود.اما نکته مهم در این میان مانند موج های کوتاه مدت سال های قبل در فناوری های بیو،نانو و اطلاعات و ارتباطات بازهم مغفول ماند و آن هم بلوغ و آمادگی جامعه ، کسب و کارها و منابع انسانی برای ورود به عصر جدید و اقتصاد دانش بنیان اینترنتی بود.

در سال های 93 تا 95 شرکت های سرمایه گذاری،سرمایه گذارها ،بانک ها و فعالان این حوزه با اهداف مختلف از پولشویی گرفته تا عقب نماندن از قافله مد و موج سواری استارتاپی وارد این میدان شدند و امروز بعد از سه سال و با تغییر موج ها و برآورده نشدن نیازها و یا تامین اهداف کوتاه مدت به مرور میدان و عرصه از حضور فعالان پر سر و صدای سالهای قبل در حال خالی شدن است . همه این ها ناشی از عدم توجه به تجربه های قبلی دنیا در جایی است که میتوانست به راحتی از آن تجربه ها درس بگیرد . توجه به ارزش گذاری های مبتنی بر معیار های واهی مانند نرخ بازدید وبسایت ها و … منجر شد که سیل عظیمی از کسب و کار های استارتاپی کپی  که هیچ ارزش مشخصی به جامعه ارائه نمکردند و یا در بهترین حالت کپی های ناقصی از کسب و کارهای موفق خارجی بودند در کشور رشد کنند.اما هیچ کس از این استارتاپ ها نپرسید چه چیزی خلق کرده اید ….

ادامه دارد

پاسخی بگذارید »

شما باید وارد شوید تا بتوانید کامنت بگذارید.